top of page


     Інформація для роздумів

 

Кого боги хочуть покарати, того вони роблять педагогом.
   Луцій Анней Сенека

(4 р. до н.е.—65 р. н.е., римський філософ, поет і державний діяч)

 

      Чи знаєте ви що :

 

    Слово «педагог» у Стародавній Греції означало дослівно «провідник дитини». Так називали не вчителів, а рабів, які відводили дитину до школи і забирали назад. Зазвичай у педагоги вибирали рабів, непридатних ні для якої іншої роботи, але тих, що були вірними домівці і довіряли їм найцінніше - дитину. Так, відомий філософ Аристотель, що був рабом, став педагогом Александра Македонського.

 

 

Матеріали до конкурсу "Вчитель року 2016"

 

 

 

А Н К Е Т А

учасника  І (районного) туру всеукраїнського конкурсу

«Учитель року-2016»

 

 

1. Прізвище, ім’я, по батькові  Боровик Тетяна Анатоліївна

2. Дата і місце народження   14 серпня 1970 р.

селище Сніжногірськ, міста Норильська, Красноярського краю, РРСР

3. Повна домашня адреса з поштовим індексом, телефон, e-mail

с. Вовча Гора,  вул. Шевченка, 12, Хмельницького району Хмельницької області,    31310,   тел.  0677833800, e-mail   tanya.kyhar.2014

4. Паспортні дані (серія, №, ким, коли виданий, адреса реєстрації)

НА 061130, Хмельницьким РВУМВС в Хмельницькій області 28.02.1996 р.

5. Ідентифікаційний код   2579314247

6. Освіта, назва навчального закладу, рік закінчення, спеціальність за дипломом    

 вища, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, 2009 р.,  вчитель історії та правознавства

7. Місце роботи (повна назва, адреса, телефон закладу)

Чорноострівський навчально-виховний комплекс, смт. Чорний Острів

пров. Вовочогоранський, 1,  Хмельницького району Хмельницької області тел. 622152

8. Стаж роботи: загальний   22 роки,   у тому числі педагогічний   22 р.

9. Кваліфікаційна категорія   вища

10. Звання _______________________________________

11. Державні нагороди, відзнаки (обов’язково рік нагородження)

1998 р. Нагороджена почесною грамотою відділу освіти Хмельницької РДА,  2003 р. Нагороджена почесною грамотою Хмельницької ОДА,

2005 р. Нагороджена почесною грамотою МОН України,

 2010 р. Нагороджена почесною грамотою МОН України

 

12. Класи, в яких викладаєте   5-11

13. Опишіть інноваційні технології та методи роботи, які використовуєте

 

Використання мультимедійних  презентацій, флеш фільмів,  мультимедійних карт, проектна діяльність учнів, використання тестів. Для реалізації завдань інноваційного інтерактивного  навчання застосовую такі методи роботи з учнями:  груповий, колективний та колективно-груповий.

14. Ваше педагогічне кредо

 

Вислів  Оскара Уайльда про те, що найкращий спосіб зробити дітей хорошими - це зробити їх щасливими.
 

15.  Власний особистісний і педагогічний портрет.

         Вважаю себе людиною щасливою. Адже змогла здійснити одну із своїх мрій – стати вчителем. Люблю життя, свою роботу, намагаюсь проводити уроки так, щоб дітям було цікаво. Працювала помічником вихователя, вихователем, вчителем початкових класів - завжди поряд з дітьми, але найцікавіше навчати дітей історії свого народу, хоч не можна сказати, що у наш час це робити легко. Дуже радію, коли бачу результати своєї праці, маю призерів районних та обласних олімпіад. Беру участь у педагогічних виставках, маю нагороди за свою працю.

        Я - класний керівник, працюю зараз з 9 класом, дуже нелегко працювати з підлітками, але намагаюсь знайти з ними спільну мову. Вимоглива до себе , відловідальна. Намагаюсь жити за словами Уласа Самчука: " Ніколи не возгордіться, коли вас хвалять, і не падайте духом, коли вас гудять. Творіть добро і вірте в себе."

16. Посилання на блог   boroviktania.wix.com/borovikhistorycho

17. Даю згоду на внесення інформації в базу даних та публікацію матеріалів у періодичних та інших освітянських виданнях з можливим редагуванням

 

   

18.11.2015р.                                                       Т.А. Боровик

 

 

 

  Опис досвіду

 

 

Організація навчально-пізнавальної діяльності учнів

на уроках історії із використанням мультимедійних технологій

 

 

            Важливим засобом впливу на фізичний, психічний, соціальний і духовний розвиток особистості школяра є продумана й цілеспрямована організація навчально-пізнавальної діяльності, що вважається найважливішою суспільною діяльністю дітей шкільного віку.

            Безперечно, основною формою організації навчально-пізнавальної діяльності учнів є урок. Тут взаємодіють усі головні компоненти і навчального, і виховного процесу: мета, зміст, форми, методи, засоби, організація, результат. Саме в уроці закладено значний потенціал для психічного, фізичного, соціального і духовного розвитку особистості школяра, що має бути максимально використаний учителем. На уроці створюються сприятливі умови для органічного, цілісного поєднання навчання і виховання.

      На моїх уроках  історії ,  учнями осмислюються не тільки причинно-наслідкові, часові й просторові зв'язки певних подій, а й закономірності, на основі яких здійснюється неминучий хід розвитку суспільства. У кінцевому підсумку я намагаюсь не «вкладати » знання в голови учнів, не «передвати» їх, а лише організовувати їхню діяльність, допомагата осмислювати матеріал, самостійно «відкривати» для себе нові теоретичні правила, закони тощо, пізнаючи при цьому суть виучуваних фактів та явищ.     Навчання стимулює навчально-пізнавальну активність школярів перш за все своїм змістом. Зміст навчання по-різному засвоюється ними і впливає на їхній  розвиток залежно від методу навчання, що визначає спосіб і характер їх взаємодій з навчальним матеріалом. Він передбачає розвиток творчого мислення, пізнавальної потреби, інтересу до пошуку шляхів пізнання, допитливості, уміння аналізувати, узагальнювати, виділяти головне, самостійно робити висновки, спостерігати, порівнювати, що закладено в основу розвитку пізнавальної активності. Поряд з теоретичними знаннями в зміст навчального матеріалу входять вміння і навички, які вимагають від учнів пізнавальної діяльності: репродуктивної, творчої, логічного планування.

         Важливу роль в організації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках історії,  відводжу  використанню мультимедійних технологій. Я переконана: ком’ютер – справжній помічник вчителя. По-перше, комп'ютер дозволяє оптимізувати працю вчителя, дає можливість впорядковано зберігати величезну кількість матеріалу й готових розробок уроків. По-друге, маючи комп'ютер, учитель отримує необмежені можливості у виготовленні роздавальних друкованих матеріалів до кожного уроку з урахуванням цілей і завдань навчання та індивідуальних особливостей учнів. По-третє, комп'ютер дозволяє використовувати готові електронні програмні продукти: мультимедіа підручники, енциклопедії та довідники, галереї, тестові програми й тренажери для підготовки до ЗНО. По-четверте, комп'ютер дозволяє творчому вчителеві створювати свої освітні ресурси, тобто створювати власні презентації.
           Досвід, що я накопичила    допомагає  активно використовувати комп'ютер на уроці, в ході підготовки до нього, а також у проведенні позакласних заходів.
           Робота з комп'ютером дала можливість мені  систематизувати вже наявні методичні розробки, перевести їх у електронний формат. Тематичне планування для всіх курсів історії, навчальні картки, схеми, варіанти тестування легко оновлюються, тиражуються при змінах у навчальних програмах, підручниках.
          Удосконалюючи  навички роботи з комп΄ютером у практику своєї роботи включила викорисання презентацій, флеш-фільмів, мультимедійних карт; накопичила  багато матеріалу.
           У своїй педагогічній діяльності застосовую комп'ютер на різних етапах уроку. Але, як показує досвід, на уроці історії доцільніше застосовувати його при сприйнятті й засвоєнні учнями навчального матеріалу, закріпленні отриманих знань і на уроці контролю.
           З метою ефективної організації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках історії  використовую мультимедійні презентації. Це – системи уроків та окремі презентації.

Підготовка презентацій - серйозний, творчий процес, кожен елемент якого має бути продуманий і осмислений з точки зору сприйняття учня. На підготовку однієї презентації до конкретного уроку з використанням засобів анімації, графіки, аудіозасобів, фрагментів тих же мультимедійних енциклопедій витрачається близько 2-2,5 годин. Зате готова продукція дозволяє відмовитися від всіх інших видів наочності і максимально зосередити увагу вчителя на ході уроку, так як управління програмою зводиться до простого натискання на ліву клавішу миші. Програма Power Point дає можливість  використовувати на уроці карти, малюнки, портрети історичних діячів, відеофрагменти, діаграми.

             Крім мультимедійних презентацій на своїх уроках  використовую флеш-фільми. Вони дозволяють учням наочно побачити ту чи іншу подію, відчути свою причетність, зануритися в епоху, наочно уявити те, як відбуваються події. Особливо корисні флеш-фільми на уроках історії при вивченні військових битв, бо вони наочно дозволяють учням побачити розташування сил супротивників перед битвою, хід  та підсумки бою. Так, вивчаючи в  11 класі   тему «Україна в роки Другої світової війни» на уроці «Рух опору та його течії» вчителька демонструє учням флеш-фільми «Створення дивізії Галичина», «Партизани проти вермахту», «Діяльність ОУН та УПА». Просто на словах або схематично крейдою на дошці це уявити набагато складніше і не  дасть учням повного розуміння подій, які відбувалися.
           Одним із ефективних видів використання інформаційних технологій на  уроках історії  є мультимедійні карти. Вони яскраві, образні, мобільні.  Маю у своєму розпорядженні досить велику базу інтерактивних карт з багатьох тем і розділів як історії України, так і всесвітньої історії.  Зважає на те, що при роботі з картою, учням буває важко співвіднести загальну і тематичну карти. Тому на уроці на початку вивчення теми  демонструю у мультимедійному форматі презентації дві карти, що показують місце розташування даного об’єкта (держави) на загальній карті, наприклад карті світу, а потім уже на тематичній. Робота з такою картою сприяє ефективнішому виконанню завдань  учнями у контурних картах. Працюючи разом  учні мають можливість коментувати свої дії, виправляти помилки,  допомагати один одному.

          Для більш глибокого засвоєння матеріалу і контролю знань  використовую різного роду тести. Це можуть бути  тести складені вчителем у програмах Word або Power Point, або готові варіанти тестів. Тести  у вигляді завдань і кількох відповідей, з яких потрібно вибрати правильну. Вони можуть бути представлені у вигляді малюнків, зображень, фотографій.  Використовує різноманітні способи роботи з тестами: фронтальне опитування, індивідуальне опитування, самостійне виконання тестів, після чого на екран виводяться правильні відповіді.

         Важливим елементом педагогічного процесу  вважаю проектну діяльність учнів. Проектна діяльність - порівняно нова форма роботи, а особливо стосовно комп'ютерних програм. Тема проекту повинна нести в собі  дослідницький елемент.  Мультимедійний проект вже по самій суті виникає на стику як мінімум двох дисциплін (у застосуванні до даної роботи ІКТ та історії), але реально його виконання зачіпає  більш широкий спектр предметів – світову літературу, світову художню культуру і ряд інших в залежності від теми. Важливим є визначення оптимальної кількості учасників проекту. Маю зауважити, що учні активно займаються проектною діяльністю, це викликає у них велику зацікавленість і дає позитивний результат.

Такі проекти учні створюють на уроках курсу за вибором «Історія України першої половини ХХ століття в особах». Створюючи проект вони висвітлюють основні події життя історичних, культурних, громадських діячів даного періоду; виділяють та пояснюють характерні ознаки впливу їх діяльності  на події суспільних та національних рухів, на соціальний та економічний розвиток українських земель та ін. Прикладом такої діяльності учнів є створені проекти-презентації «Андрей Шептицький - митрополит»,  «Симон Петлюра – один з керівників УНР», «Михайло Грушевський», «Жертовний шлях Степана Бандери».
          Таким чином,  вважаю, що, використання інформаційних технологій допомагає вчителю підвищувати мотивацію дітей до вивчення предмета, активізує пізнавальну діяльність учнів і призводить до цілого ряду позитивних наслідків:
- психологічно полегшує процес засвоєння матеріалу учнями;
- мотивує живий інтерес до предмета пізнання;
- розширює загальний кругозір дітей;
- підвищує рівень використання наочності на уроці;
- розвиває інтерес до вивчення історії;
- учні отримують глибші і міцніші знання теоретичного матеріалу;
- учні оволодівають уміннями здобувати інформацію з різноманітних джерел, обробляти її за допомогою комп'ютерних технологій;
- формується вміння коротко і чітко формулювати свою точку зору.
- підвищується продуктивність праці вчителя та учнів на уроці.

Захоплення предметом в учнів переростає в бажання заявити про себе на районних  та обласних олімпіадах, в творчих конкурсах, де майже кожен рік  мої вихованці  посідають призові місця
            Розповсюдження мого досвіду здійснюється в процесі: проведення відкритих уроків; обговорення матеріалів на засіданнях шкільної та  науково-методичної кафедри суспільних дисциплін; виступів з доповідями на педрадах та на засіданнях ради методичного кабінету; проведення позакласних заходів: інтелектуальних ігор, історично-музичних композицій, предметних тижнів; оприлюднення індивідуальних наробок на  особистому сайті http://boroviktania.wik.com/borovikhistorycho

         Безперечно, що в сучасній школі комп'ютер не вирішує всіх проблем, він залишається всього лише багатофункціональним технічним засобом навчання. Не менш важливі й сучасні педагогічні технології та інновації в процесі навчання, які дозволяють не просто "вкласти" в кожного учня якийсь запас знань, але, в першу чергу, створити умови для прояву пізнавальної активності учнів. Мультимедійні  технології, в сукупності з правильно підібраними  технологіями навчання, створюють необхідний рівень якості, варіативності, диференціації та індивідуалізації навчання і виховання.

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page